Naš Nijaz smješten u prihvatni centar

Već svi znamo u kakvoj je situaciji bio naš Nijaz.Naime Nijaz je nakon rata obolio na psihičkoj bazi i živio je u teškom stanju bez bilo kakve pomoći i bez adekvatnog liječenja.
Jedina pomoć koju je dobivao,bila je ona od mještana Hrankovića.U zadnje vrijeme njegova situacija se pogoršala tako da je postao i agresivan.Zahvaljujući prvenstveno našem efendiji Amiru Muminoviću,Nijaz je smješten u prihvatni centar Duje kod Doboja.
Ovo je prvi  oformljeni centar u Bosni i Hercegovini a služi za pomoć osobama sa posebnim namjenama.
U tom centru naš Nijo će barem imati adekvatno liječenje,ishranu i smještaj a akoBogda nadamo se i njegovom ozdravljenju.

Takođe par naših mještana je i posjetilo Nijaza u tom prihvatnom centru i uvjerilo se u stanje i položaj našeg Nijaza.Kako nam je rečeno i sam Nijaz je zadovoljan a isto tako i posjetioci koji su nam rekli da su se iznenadili kada su vidjeli Nijaza sređenog i veselog.Nažalost nismo dobili fotografije ali nadamo se daćemo uskoro i njih dobiti.

Zamoljeni smo da Vam prenesemo molbu,ukoliko imate polovne odjeće,obuće ili bilo čega da skupimo i da odnesemo u taj prihvatni centar.Jer njima je potrebno ama baš sve…Od glavice luka pa nadalje.

U nastavku teksta možete pročitati više o ovom prihvatnom centru.

 

Prihvatni Centar “Duje”

 

Prihvatni centar ”Duje” oformljen je 1999. godine kao prva ustanova ovakve vrste u BiH, namijenjena smještaju, pružanju njege i podrške ugroženim kategorijama stanovništva. Centar se sastoji od niza paviljona poluzatvorenog tipa, a smješten je u predivnom prirodnom okruženju kojeg mnogi zdravstveni radnici karakteriziraju kao vazdušnu banju.  Kapacitet centra je preko 500 kreveta smještenih u deset (10) namjenskih paviljona, prilagođenih kategoriji i spolu štićenika, sa standardiziranim prostorijama/sobama, uključujući jedan izdvojeni objekat za smještaj ugroženih maloljetnih osoba. Svi objekti su povezani infrastrukturom, grijanjem, toplom vodom, mokrim čvorom i prostorijama za dnevni boravak sa čajnom kuhinjom.

O štićenicima se svakodnevno brine stručni tim od dva ljekara, preko 50 medicinskih tehničara, četiri radno-okupaciona terapeuta, fizioterapeut, socijalni radnik, euritmista, kao i prateće osoblje: kuhari, portiri, vozači, majstori i drugi. Centar je opremljen savremenom medicinskom opremom, kao i priručnom laboratorijom i sanitetskim vozilom. Do danas, MFS je u ovom centru pružio utočište, sigurnost, pomoć i podršku, te kompletnu zdravstvenu i psihološku njegu za preko 1,500 osoba različitih korisničkih kategorija, a u cilju osiguranja njihovog potpunog psihofizičkog oporavka i resocijalizacije u porodicu i društvo.


Radno – okupaciona terapija zastupljena je kroz multidisciplinarni rad u vidu poljoprivrede, rada u plastenicima, rada u voćnjaku, zatim proizvodnja ukrasnih predmeta, nakita i ručnih radova (pletenje, heklanje, vezenje, tkanje…). Pored toga u centru se održavaju rekreativni programi, od fiskulture, sporta, kao i organizovanja takmičenja, izleta i zabava.


Projekat se realizira u suradnji sa brojnim općinskon, kantonalnim, entitetskim i državnim institucijama. U rad Centra uključen je i veliki broj volontera – učenika osnovnih i srednjih škola, sa ciljem buđenja svijesti o neophodnosti pružanja pomoći ovim kategorijama stanovništva, te edukacije i izgradnje kapaciteta među mladim osobama za realizaciju sličnih projekata.

Pročitajte i ovo

DESILO SE U HRANKOVIĆU TOKOM SEPTEMBRA

U prošlosti tokom ovog mjeseca u našem mjestu bilo je raznih dešavanja, važnih i manje …

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.