VIDEO// Zmajevi ostvarili historijski rezultat: IDEMO U BRAZIL!!!!!!

Gotovo je ! Bosna i Hercegovina je na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Zmajevi su večeras na gostovanju u Kaunasu savladali Litvaniju golom Vedada Ibiševića u 68. minuti. Od samog početka susreta naši momci su nametnuli svoj ritam igre, pa smo tako imali prvu priliku već u trećoj minuti.

Nakon sjajne akcije Salihović je ostao sam na lijevoj strani, uputio centaršut ali je odbrana Litvanije izbacila loptu u polje. U petom minutu susreta igrači Litvanije su pokušali organizovati kontra napad, ali je Asmir Begović sigurno pokupio jednu dubinsku loptu.

U osmoj minuti slobodan udarac za naš tim sa nekih 20-ak metara od gola Litvanije. Miralem Pjanić je namjesti loptu, sjajno šutirao, ali je golman Arlauskis uz pomoć prečke loptu izbacio u korner. Nakon toga naši momci su izveli dva uzastopna kornera, ali bez opasnosti po gol Litvanije. U 12 minuti nakon jedne dubinske lopte u šesnaesterac Litvanije, Džeko šutira, lopta pogađa mrežu ali sa vanjske strane tako da se rezultat nije mijenjao. U jeku napada naše reprezentacije i Livanija je imala prvu priliku. Vaitkunas je centrirao sa desne strane, ali je lopta prošla sve igrače u našem šesnaestercu, da bi potom i Kalonas uputio centaršut ali je lopta otišla u gol aut.

U 18. minuti sjajna prilika za naš tim. Kapiten Spahić je uputio jednu sjajnu loptu u šesnaesterac Litvanije, koja je išla prema usamljenom Ibiševiću, ipak Džeko nije vidio Vedu, te je pokušao doći do lopte koju je loše zahvatio a ona je otišla van terena. U23. minuti dupli pas Džeko, Ibišević, ovaj drugi šutira ali lopta odlazi u korner. Nakon toga je pokušao i Misimović ali je golman Litvanije bio siguran.

Sjajan udarac Kalanusa sa nekih tridesteak metara desio se u 25. minuti susreta, ali je Begović krajnjim naporom loptu izbacio u korner. U 30. minuti novi slobodan udarac za naš tim. Ponovo je Miralem Pjanić, sjajno šutirao, ali je i ovoga puta Arlauskis sjajnom intervencijom spasio svoju mrežu. Samo nekoliko trenutaka kasnije, nakon centaršuta Salihovića, Vedad Ibišević sjajno šutira glavom, ali lopta odlazi za malo preko gola. I nakon ove prilike naši igrači su nastavili sa napadima na gol Litvanije, dok su domaći igrači gledali samo kako što dalje loptu izbaciti od gola. Sedam minuta prije kraja prvog poluvremena sjajna akcija našeg tima. Bičakčić je dodao jednu sjajnu loptu do Misimovića koji je odigrao u svom stilu maestralno petom, do Vršajevića, a fudbaler Hajduka ulazi u šesnaesterac Litvanije, ali je domaća odbrana u posljednjem trenutku izbacila loptu u korner. Minut prije kraja prog poluvremena D    ežko sjajno šutira iz okreta, ali je lopta ponovo otišla u korner. U jeku naših napada posljednju priliku u prvom poluvremenu su imali Litvanci preko Kalonasa koji je šutirao glavom preko gola Asmira Begovića.

Nošeni sjajnom podrškom sa tribina, i pored osam izvedenih kornera, i uz posjed lopte od 60 posto, Zmajevi nisu uspjeli zatresti mrežu Litvanije, tako da se na odmor, i pored bolje igre našeg tima, otišlo sa početnim rezultatom.

Zmajevi su sjajno otvorili drugo poluvrijeme. Ponovo je Pjanić izveo slobodan udarac u prvom minuti drugog poluvremena. Mire je sjajno šutirao, ali je Arlauskis odbio loptu, koju je Medunjanin vratio do Bičakčića, a štoper našeg tima, je šutirao sa pet metara ali je lopta otišla preko gola. Ova prilika kao da je dala krila Zmajevima koji su još agresivnije krenuli prema domaćem golu. I Medunjanin je oproba svoj udarac, ali je nakon sjajnog šuta lopta otišla preko gola Arlauskisa.

Nakon skoro sat vremena igre, naši momci su tražili prnal. Ibišević je bio u duelu sa Kijanskasom, ali je duija Zwayer dosudio samo korner. U 62. minuti Ibišević je ponovo sjajnu uposlio Vršajevića koji loše centrira tako da nije bilo opasnosti po gol Litvanije. Nekoliko sekundi nakon toga Lulić je na asistenciju Misimovića zatresao mrežu Arlauskisa, ali je sudija iz Njemačke poništio ovaj gol zbog ofsajda. Arlauskis je u 66. minuti krajnjim naporom sjajno zaustavio izvanredan udarac Vedada Ibiševića, tako da je i dalje bio početni rezultat na semaforu.

I onda u 68. minudi, ludilo na tribinama ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Edin Džeko je sjajno prošao po lijevoj strani, ubacio loptu u peterac, a na pravom mjestu se našao Vedad Ibišević, koji je rutinski loptu pospremio u mrežu Litvanije i tako doveo BiH na korak do Brazila.

Do kraja susreta Zmajevi su sigurnom igrom sačuvali stečenu prednost, a Ibišević je propustio još jednu sjajnu priliku u 85. minuti da donese još ubjedljivije vodstvo Zmajevima. Naši reprezentativci su ovom pobjedom ostali na prvom mjestu Grupe G, i tako ostvarili snove miliona Bosanaca i Hercegovaca, plasiravši se na Svjetsko prvenstvo u Brazil.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014., Grupa G

Litvanija – Bosna i Hercegovina 0:1

Stadion: Darius i Girenas stadium, Gl. Sudija: Felix Zwayer, Pomoćnici Markus Haecker i Thorsten Schiffner, Četvrti sudija Christian Dingert (svi Njemačka) , Gledalaca: 6500, Žuti kartoni: Vaitkunas 29. min., Mikoliunas 37. min., Vicius 67.min., Vlaskis 71.min., Borovskij 80.min,   Strijelci: 0:1 Ibišević 68. min,

Litvanija: Arlauskis, Kijanskas, Žaliukas, Vaitkunas, Borovskij, Vičius, Mikoliunas, Panka, Kalonas, Matulevičius (Razulis), Černych.