Trgovci varaju, a niko ne reaguje!!

Trgovci se koriste raznim trikovima kako bi privukli kupce. Navode ekstremno niske cijene proizvoda ili usluge, a ne naglašavaju količinu koja je dostupna u prodaji ili nisu istaknuli kolika je cijena bila ranije. U sve češćim slučajevima ta se cijena ne razlikuje mnogo od prijašnje.

Uz to, proizvodima koji se prodaju po akcijskim cijenama ubrzo će, ili je već, isteći rok trajanja, no trgovac to nije naglasio. Dobro upućeni na potrošačke probleme savjetuju da se “dobro otvore oči” i da se kupuje“planski” kako ne bi došlo do obmane. Inače, istraživanja su pokazala kako se 80 posto proizvoda kupuje zbog niske cijene, a samo 20 posto zbog kvalitete. Iz organizacija za potrošače kažu nam kako nisu upamtili slučaj da se regulator ili potrošač žalio na lažna reklamiranja ili da se nekome sudilo zbog toga, piše Dnevni list.

Istaknuti cijene

Mesud Lakota, direktor Potrošačke zadruge Euro BiH, kaže kako bi regulator trebao reagirati na istinitost reklame u javnim medijima kako potrošači ne bi došli u zabludu. Po pravnom dokumentu, Zakonu o zaštiti potrošača BiH, trgovac je dužan rasprodaju proizvoda objaviti na način uobičajen u mjestu prodaje, a proizvod na rasprodaji treba biti jasno i vidljivo označen cijenom prije i cijenom nakon sniženja. Isto tako, zakon nalaže, ako je postotak sniženja cijena objavljen u rasponu, najveći postotak sniženja se treba odnositi najmanje na jednu petinu vrijednosti svih proizvoda na rasprodaji. Po 9. članu ovog Zakona, proizvod koji je na rasprodaji, jer mu uskoro istječe rok uporabe, treba dodatno imati vidljivo istaknut krajnji rok upotrebe, a 10. član govori da je trgovac koji na rasprodaji prodaje proizvod s nedostatkom ili greškom, dužan takav proizvod fizički odvojiti od redovne prodaje ispravnog proizvoda i vidljivo istaknuti da se radi o prodaji proizvoda s nedostatkom ili greškom, te svaki pojedinačni proizvod posebno označiti. Uz to, trgovac mora upoznati kupca o tome u čemu se sastoji nedostatak ili greška na proizvodu, a dužan je i takav proizvod fizički odvojiti od redovite prodaje ostalih proizvoda i vidljivo istaknuti da se radi o prodaji proizvoda kojima uskoro istječe rok upotrebe.

– Ispod svakog proizvoda trebala bi postojati istaknuta cijena. No, rasprodaja je veoma velik problem jer se u javnim medijima najavljuju brojne akcije, no, kad se dođe u trgovinu vidite nešto drugo – proizvodu je istekao ili brzo istječe rok trajanja, ili, pak, nema dovoljno količine robe, a roba je sumnjive kvalitete, istaknuo je Lakota. Ipak, dodaje kako su ljudi-potrošači danas nepromišljeni u kupnji, nisu osviješteni, a i zbog teške financijske situacije kupuju jeftinije proizvode ne obazirući se na deklaracije i rokove iako su pravilno istaknuti.

Tražiti povoljnije

Po navedenom zakonu, novčanom kaznom u iznosu od 1500 maraka do 3500 maraka kaznit će se za prekršaj trgovac, ako, između ostalog, cijenu ne istakne te ako proizvod na rasprodaji nije jasno i vidljivo označen cijenom prije i cijenom nakon smanjenja. Ako kupci naiđu na lažna sniženja, ne bi trebali sjediti prekriženih ruku. U prvom redu, kaže Lakota, ako je problem evidentan, treba se obratiti i žaliti u pismenoj formi inspekcijskim tijelima ili instituciji ombudsmena. No, tu se stvara još jedan problem.

– Uzmimo jednu banalnu stvar: kupili ste proizvod od 2 KM, biste li Vi napisali žalbu koja će iziskivati oko 4 marke troškova, a ne znate hoće li se ona pozitivno riješiti?

Pročitajte i ovo

Sretan 1.Mart-DAN NEZAVISNOSTI NAŠE DOMOVINE BOSNE I HERCEGOVINE

Svim građanima,koji osjećaju Bosnu i Hercegovinu svojom domovinom a posebno našim hrankovljanima i hrankovkama kao …

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.