Prva pobjeda na SP: BiH – Iran 3:1; Argentina savladala Nigeriju

SALVADOR/PORTO ALEGRE – Reprezentacija Bosne i Hercegovine (BiH) je u Salvadoru, u posljednjem kolu grupe F, savladala Iran (3:1) i tako upisala prvu pobjedu na velikom takmičenju u svojoj historiji. U drugoj utakmici Argentina je slavila pobjedu protiv Nigerije (3:2) za prvo mjesto u grupi, javlja Anadolu Agency (AA).Selektor BiH Safet Sušić je na teren protiv Irana izveo kombinovani sastav. Selektor Sušić se odlučio za Begovića, Vršajevića, Spahića (kapiten), Kolašinca, Bešića, Pjanića, Ibiševića, Džeku, Sušića, Šunjića i Hadžića.

Prvu priliku za BiH je imao Edin Džeko u 4. minuti, ali je šutirao preko gola.  Nedugo zatim Sušić je ubacio loptu s lijeve strane, ali je Džeko glavom slabo šutirao pa je golman Irana Haghighi bez problema uhvatio. Svoj prvi i drugi gol za BiH na Svjetskom prvenstvu Džeko je postigao u 23. minuti utakmice. Centarfor Manchester Cityja je odlično šutirao lijevom nogom s više od 20 metara, a lopta se od stative odbila u mrežu Irana.

U 59. minuti BiH je došla do povećanja vodstva golom Miralema Pjanića nakon odlične asistencije Sušića.

Nakon drugog gola, BiH je potpuno preuzela inicijativu na terenu što je rezultiralo s nekoliko dobrih prilika koje napadači BiH nisu uspjeli pretvoriti u pogodak.
Rezultatsku neizvjesnost je vratio Reza u 82. minuti golom za 2:1. Odbrana BiH je bila pasivna što su Iranci iskoristili i smanjili rezultat.

Povećanje prednosti BiH u narednom napadu donosi Vršajević koji nakon sprinta pogađa donji desnio ugao gola Irana za konačnih 3:1. U drugoj utakmici grupe F Argentina je savladala Nigeriju nakon odlične utakmice i mnoštva lijepih golova u kojima je mogla uživati publika na stadionu Estadio Beira-Rio u Porto Alegreu.

Publika na stadionu još nije ni zauzela svoja mjesta, a Lionel Messi je već postigao prvi gol za Argentinu u 3. minuti utakmice.

Angel di Maria je prošao lijevom strani i šutirao, ali je Enyeama odbranio. Lopta se odbila od prečke do sredine šesnaesterca odakle je Messi silovitim udarcem zakucao u nigerijsku mrežu.

Već u narednom napadu Ahmed Musa vraća utakmicu u egal. Loptu mu je na lijevoj stranio dodao Babatunde, a Musa je sjajnim udarcem šalje u mrežu Sergia Romera.

U sudijskoj nadoknadi Messi je postigao svoj četvrti gol na Mundijalu. Fantastični napadač Argentine postigao je gol iz slobodnog udarca, nakon što je Omeruo napravio faul.

Drugo poluvrijeme je počelo u istom ritmu kao i prvo. Već u drugoj minuti nastavka susreta Musa je ponovo postigao gol za izjednačenje rezultata.

Samo tri minute kasnije Rojo vraća prednost Argentini. Ovo je bio njegov prvi gol u međunarodnoj karijeri.

Prvo mjesto u grupi F zauzela je Argentina s tri pobjede, Nigerija je druga s četiri boda, BiH treća s tri, dok je posljednje mjesto zauzeo Iran s jednim bodom.