Postali smo zemlja staraca

Prvi nezvanični podaci poslije popisa stanovništva pokazali su da u Bosni i Hercegovini danas živi 13 posto manje stanovništva nego što je bilo popisano 1991. godine. Pokazali su i da je najviše umanjen broj hrvatskog stanovništva.

Hrvata je u našoj zemlji manje za gotovo jednu trećinu, objavila je TV1.

Posljednji popis stanovništva u našoj zemlji obavljen je 1991. godine. Tada je u Bosni i Hercegovini živjelo 4. 377.033 stanovnika. Taj broj je 22 godine kasnije uveliko umanjen. Prema prvim nezvaničnim podacima u zemlji je popisano oko 3, 8 miliona stanovnika. Dakle, 13 posto nas je manje. Stručnjaci tvrde, ukupni zvanični broj biće čak i manji.

“Prema mojoj ocjeni, između 3,7 i 3,8 miliona stanovnika. Tu govorim o stalnom stanovništvu. To znači da je između 18 i 20 posto manje broja stanovništva. Što se tiče prisutnog stanovništva, njihov broj će se kretati, prema mojoj ocjeni, oko 3,5 miliona, a možda i manje”, rekao je demograf Hasan Zolić za TV1.

Prve procjene govore i da je u Federaciji popisano oko 2,4 miliona ljudi, kao i da u manjem bh. entitetu živi oko 1,4 miliona stanovnika.

Pretpostavlja se da će Srba biti oko 30 posto, Bošnjaka skoro 54 posto, od čega je između 186.000 i 205.000 popisano u Republici Srpskoj, ali i da je Hrvata mnogo manje nego na posljednjem popisu stanovništva.

Prema nezvaničnim podacima, njih je popisano 560.000. Isti podaci su pokazali i da se jedan nezanemarljiv broj stanovnika izjasnio i kao Bosanci i Hercegovci.

“Nacionalna struktura sadrži ne samo konstitutivne narode – Bošnjake, Srbe i Hrvate, nego i ostale – Crnogorce, Makedonce, Jevreje, Rome itd, tako da se o nacionalnoj strukturi ne može govoriti danas”, pojašnjava Zolić.

Razloga za smanjen broj stanovnika naše zemlje je mnogo. Najočitiji je činjenica da je tokom agresije na BiH ubijeno oko 100.000 ljudi. Tu je i činjenica da bh. dijaspora neće ući u ukupan broj stanovnika.

“Veliki uzrok je to što je veliki broj stanovnika napustio BiH. Drugo, smanjen je natalitet, a povećan mortalitet”, upozorava Zolić.

Postali smo, dodaje Zolić, kao i ostatak Evrope zemlja staraca.

Ali to, kao i sve ostale podatke, tek će pokazati zvanični rezultati popisa. Prve, opće podatke, možemo očekivati za otprilike dva mjeseca.

Pročitajte i ovo

Sretan dan državnosti

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.