Pobjeda BiH nad Litvanijom nedovoljna za drugi krug

Košarkaška reprezentacija BiH ipak nije uspjela da izbori plasman u drugi krug EP u Sloveniji uprkos čudesnoj partiji protiv Litvavije. Tako će i dalje najveći uspjeh bh.košarke biti davna 1993.godina. U posljednjem kolu protiv Litvanije nam je trebalo čudo odnosno pobjeda  veća od deset razlike. Na kraju smo slavili 78:72. Imali smo veliku priliku, imali plus 16, ali na kraju se uvukla nervoza i ispustili smo historijsku šansu.

I danas smo odigrali dobro, muški baš kao i protiv Crne Gore i Makedonije, ali na kraju nas je plasmana u narednu rundu koštao poraz od Latvije, ali i današnji poraz Makedonaca od istih. Prava je šteta što smo taj susret igrali u prvom kolu, jer da su Latvijci ostali za kraj, sigurno bismo ih dobili. Na kraju ostaje žal što prerano idemo kući iako smo pokazali da vrijedimo i da smo trebali igrati u završnici. Imali smo tri pobjede u grupi, ali ni to nije bilo dovoljno.

Počelo je blokodom nad Kikanovićem i izgubljenom loptom Đedovića, pa su Litvanci poveli 5:0. Ipak, brzo smo se vratili poenima Kikanovića i Đedovića (5:4), a onda je Đedović ubacio dva bacanja za vodstvo od 6:5 u drugoj minuti. Potom smo zaigrali dobro u odbrani, a poenima Kikanovića smo poveli 8:5 u 4. minuti. Uslijdila je trojka Teletovića za 11:7. Litvanci su promašivali i skakali u napadu, pa su u nekoliko navrata imali po dva navrata. Sa četiri koša Pociusa Litavija je poravnala na 11:11. Sjajni Đedović je vratio na 14:11, a Kleiza je smanjio na 14:13 u sedmoj minuti. U 8.minuti su Litvanci ponovo poveli 17:16, nakon što smo promašili dva napada. Ipak, Gordić nam je vrlo brzo vratio prednost. Prvi 10 minuta završilo je 18:18 uz veoma dobru igru Zmajeva.

Dobro smo počeli i drugu dionocu, održavali minimalnu prednost uz poene Stipanovića 24:23 u 14.minuti. U 15.minuti Đedović odvodi Zmajeve na plus 3 (26:23).Imali smo potom u nekoliko navrata priliku da odemo na veću razliku, ali smo prodali nekoliko napada, Wright nikako nije mogao da pogodi zicere, pa su Litvanci dvije minute prije kraja poveli 27:26. Na odmor se otišlo sa vodstvom BiH, nakon što je Kikanović u posljednjim sekundama pogodio za 31:30.

Drugi dio je počeo poenima Pociusa, ali je uzvratio Teletović. Seibutis je trojkom donio vodstvo, ali je Mirza novim poenima donio 35:35. Ipak, Seibutis je prigrao i sa poenima Litva je otišla na 39:35. Brzo smo se vratili poenima Đedovića i Gordića koji je pogodio uz faul, pa smo u 23.minuti ponovo vodili 40:39. Imali smo potom šansu da se odlijepimo, ali su Gordić i Đedović promašili trojke,a Pocius je vratio vodstvo.

Uslijedila je trica Teletovića koju je poništio Kalnietis za 46:43. Potom ide velika trojka Teletovića pod faulom i Zmajevi vode 47:46. Teletović je pogodio bacanja, pa smo u 27.minuti poveli 49:46. Mirza je ponovo bio na liniji slobodnih, imali smo plus 4 (50:46 u 27.minuti). Nakon poena Kleize, Šutalo je pogodio trojku (53:48). U posljednju dionicu smo ušli sa 57:52.

Na početku četvrte Mirza pogađa trojku iz ‘svlačionice’ za velikih 60:52. Sudije su nam brzo svirale četiri lične, a Mirza je napravio četvrtu ličnu, pa su nam se Litvanci sa slobodnim bacanjma približili na 60:56. Mirza je ‘poludio’ pa je pogodio novu trojku za 63:56, a Đedović je povisio na 65:56, ali Kalnietis iz drugog pokušaja pogađa 56:58. U 34.minuti smo vodili 67:58,a onda nas je Đedović odveo na željenih plus 11. Mirza je zapalio sve kada je pogodio sa 10 metara za velikih 72:58. Uslijedili su poeni Šutala za 74:58. Litvanci su se vratili na 74:64, za pravu dramu u Jesenicama. U tim trenucima smo izgledali nervozno. Potom je Kliza pogodio trojku za 74:67. Minut od kraja Đedović je vratio plus 9. Kleiza je promašio bacanja, ali nismo uhvatili ključnu loptu, pa je Kliza sve kaznio trojkom. Na kraju nismo mogli do podviga. Teletović je u posljednjim sekundama pokušao trojku za 81:71 sa devet metara, ali nije pogodio.

Najefikasniji u našim redovima je bio Teletović sa 31 poenom, a sjajni Đedović je dodao 20.

(Hrankovic.eu/SCSport)

Baraž:Bosna i Hercegovina protiv Irske

Ukrajina će igrati sa Slovenijom, Švedska sa Danskom, a Mađarska sa Norveškom. Prve utakmice baraža …