Naša fudbalska Reprezentacija je poražena od Nigerije uz pomoć sudija !!!

Večeras su na Arena Pantanal meč drugog kola grupe F, odigrali Bosna i Hercegovina i Nigerija. Ono što je zanimljivo jeste činjica da je ovo bio 800-ti meč na Svjetskim prvenstvima a susretu je prisustvovao i predsjednik FIFA-e Seep Blatter.

Nažalost naši momci su zahvaljujući sudijskim greškama ali i čudnim selektorvim izmjenama i taktičkom postavkom poraženi rezultatom 1:0 i ostalo je još samo da odigramo meč protiv Irana prije povratka kući.

Već u prvoj minuti sjajna akcija naših Zmajeva. Medunjanin je na sredini prošao nekoliko igrača Nigerije, dodao do Džeke koji sjajno pronalazi Mujdžu ali je u posljednji čas odbrana Nigerije izbacila loptu prema sredini igrališta ispred Džeke.

U trećoj minuti naši Zmajevi su sjajno kombinovali. Dupli pas su odigrali Džeko i Medunjanin, lopta dolazi do Medunjanina koji je sjajno uposlio Pjanića, ali je naš veznjak bio u ofsajdu pa je ova sjajna akcija našeg tima propala.

U sedmoj minuti kapiten Spahić pravi grešku u predaji lopte. Njegov pas presjekao je Musa, a Medunjanin pravi faul i dobija žuti karton. Iz slobodnog udarca je sjajno šutirao Musao ali je lopta otišla pored gola.

Odmah u narednom napadu naši Zmajevi sjajno kombinuju, lopta dolazi do Bešića koji šutira sa 16 metara ali lopta odlazi preko gola.

U desetoj minuti jedna lopta se odbila do Bešića i došla do Muse koji je uposlio Mikela. Veznjak Nigerije je šutirao ali lopta odlazi pored našeg gola. Nakon toga Nigerija je ponovo imala šansu. Bešiću je na sredini terena loptu uzeo Onazi i šutirao sa 20-tak metara ali Begović uz malo problema brani njegov udarac.

Naši igrači su sjajnom akcijom Bešića i Hajrovića došli do prvog kornera u 17. Minuti. Pjanić je izveo korner, lopta došla do Misimovića koji pokušava sa 16 metara ali je lopta otišla preko gola.

U 20. Minuti nova sjajna akcija naših Zmajeva. Odlično je Pjanić dodao do Misimovića koji pronalazi Džeko. Dijamant je postigao gol, ali je poništen zbog nepostojećeg ofsajda tako da su naši momci oštećeni. Bila je to prva velika sudijska greška.

U 23. Minuti genijalan pas Harisa Medunjanina koji pronalazi Džeku. Dijamant šutira ali je Eneyama uz dosta napora izbacio loptu u korner. Danas jedan od najboljih u našem timu Haris Medunjanin uzima jednu loptu, majstorskim potezom se oslobađa svog čuvara, dodaje do Pjanića koji šutira ali Eneyema uz dosta muke brani nejgov šut.

U narednom napadu lopta dolazi do Emenikea prolazi pored Spahića, ulazi u naš šesnaesterac dodaje do Odemwingiea koji matira Begovića za vodstvo Nigerije. Igrala se 28. minuta. Treba istaći da su Zmajevi i ovoga puta kardinalno oštećeni jer je napadač Nigerije faulirao našeg kapitena ali se sudije nisu oglasile što je izazvalo negodovanje naših igrača.

Do kraja prvog poluvremena Nigerije je čuvala svoj gol, dok su naši Zmajevi pokušavali dva puta preko Edina Džeke ali se mreže Eneyame nije zatresla pa se na odmor otišlo vodstvom Nigerije od 1:0.

Od samog starta drugog poluvremena Zmajevi su agresivno krenuli prema golu Nigerije i imali su apsolutnu terensku incijativu. Ipak prvu dobru priliku imali su Nigerijci kada je Babatunde neometan pucao sa 16 metara a Begović ponovo bio na visini zadatka.

Nigerija je nakon sjajne akcije u 60. Minuti imala izvanrednu priliku kada je Emenike bio sam ispred Begovića na nekih tri metra od gola, ali je naš golman vrhunskom intervencijom pokazao svoj kvalitet i pokazao svjetsku klasu i spasio našu reprezentaciju.

Toni Šunjić je pokazao da je večeras bio jedan od naših najboljih igrača intervencijom u 65. Minuti kada je sjajnog Emenikea zaustavio i onemogućio ga da zaprijeti našem golu.
Džeko je pokušao glavom nakon ubačaja Salihovića u 70. Minuti ali je odbrana Nigerije bez problema očistila ovu situaciju pa je Eneyama sigurno pokupio ovu loptu. Ibišević je u 75. Minuti pokušao glavom nakon kornera ali je lopta otišla preko gola. Pjanić je zaprijetio u 77. Minuti ali je Eneyama bio siguran.

Do kraja susreta naši momci su pokušavali doći do gola ali nije bilo ideje u završnici dok su Nigerijci konstantno odugovlačili igru i samo čekali kraj utakmice. U 92. minuti sjajnu priliku je imao Džeko ali je mreža Eneyame ostala netaknuta.

I onda u 93. minuti Dijamant se sjajno oslobodio svojih čuavar ali je Eneyama uz pomoć stative spasio svoj gol.

Kod naših treba izdvojiti Asmira Begovića, te Tonija Šunjića,Miralema Pjanića i Harisa Medunjanina koji su bili na visini zadatka dok su ostali bili neprimijetni i bezidejni.

Ono što je izvjesno jeste da su naši Zmajevi izgledali neprepoznatljivo. Da se vidjelo da nismo ni nalik na onu ekipu koja je igrala protiv Argentine. Najbolji igrači od kojih smo najviše očekivali su zakazali i jednostavno to nije bila ona reprezentacija kao u premijernom nastupu na Mundijalu.

Treba istaći i neke čudne selektorove taktičke zamisli i postavku igre, kao što je uvođenje Sušića umjesto Medunjanina u trenucima kada nam je trebala brzina više da preokrenemo rezultat. Jedina svijetla tačka bio je Šunjić koji je odigrao kvalitetan meč i koliko toliko držao našu odbranu sigurnom. Zašto poslije prijateljskih utakmica , koje su bile više nego dobre, trener mijenja taktiku i ne stavlja krilne igrače koji mogu da pomognu odbrani, nego ostavlja Lulića koji nije spreman samog. Žrtvuje Pjanića i Misimovića da zatvaraju tu stranu, iako su oni igrači koji kreiraju a ne presjecaju protivničke napade. Zašto su se kasno radile izmjene? Zašto odmah na poluvremenu nismo krenuli sa Ibiševićem?

Bosna i Hercegovina-Nigerija 0:1

Stadion: Areni Pantanal;  Gledalaca:40.999 ;  Sudija: Peter O'Leary (Novi Zeland);  Žuti kartoni: Medunjanin (BiH), Mikel (Nigerija); Strijelci:  Odemwingie 28. min.

Bosna i Hercegovina: Begović, Spahić, Bešić, Pjanić, Misimović, Džeko, Mujdža, Šunjić, Lulić (Salihović), Medunjanin (Sušić), Hajrović (Ibišević).

Nigerija: Enyeama, Yobo, Ambrose, Musa, Odemwingie, Emenike, Mikel, Oshaniwa, Onazi, Babatunde, Omeruo.