Gradili kuće na račun firme?!

dokumentacija o pojedincima koji su navodno vršili nezakonite radnje u Hidrogradnji, primali novac na ceduljama, sudjelovali u otuđenju građevinskog materijala koji su koristili za izgradnju privatnih kuća, dostavljena je jučer Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).

Naš izvor tvrdi da su još za vrijeme Mehmeda Drine pojedini radnici stekli ogromno bogatstvo, izgradili vile i vikendice, a danas, kada je firma na koljenima, žele dobiti i kancelarije i veće plate.

Sve to rade, navodi se, preko leđa 700 radnika Hidrogradnje koji su izmanipulisani i dovedeni na rub egzistencije. Navodno, dokumentacija koja je dostavljena SIPA odnosi se i na predsjednika NO Sindikata Hidrogradnje Miralema Terzu, koji je nedavno podnio ostavku na ovu funkciju. On je, navodno, uzimao materijal i ostale sirovine od firme, te ih koristio za izgradnju privatne kuće u selu Pendičići, o čemu svjedoči i pismo jednog mještanina iz sela od prije osam godina.

Dok se čeka procesuiranje svih osumnjičenih za kriminalne radnje u Hidrogradnji, kako članova Sindikata, tako i bivših članova uprave i NO, radnici još čekaju plate i nadaju se novim poslovima za koje je isključivo odgovorna nova uprava i v.d. direktor Munir Obralija.

Iz NO Hidrogradnje saznajemo da bi se u narednim danima pred Obralijom trebao naći prijedlog koji govori o povlačenju radničkih tužbi (njih blizu 1.220), ali i povlačenju tužbi koje je stara uprava podigla protiv 22 uposlenika za vrijeme štrajka od 30. septembra ove godine.

Propali poslovi

Emir Felić, i dalje aktuelni predsjednik NO, pojašnjava da bi ova kompenzacija  mogla firmi pomoći da ne ode u stečaj, barem ne ubrzo. Mada on i dalje tvrdi da je štrajk, koji je proglašen nezakonitim, preduzeću nanio ogromnu štetu, jer su do njegovog okončanja svi poslovi propali.

Od 771 uposlenika Hidrogradnje, preduzeće su tužila 382 radnika. S druge strane, uprava i Nadzorni odbor su tužili 22 člana Sindikata, među kojima su Redžep Tufekčić, Miralem Terzo i Selim Salamović.

– Te tužbe su potraživanja iz radnog odnosa po kolektivnom ugovoru kojem Hidrogradnja nikada nije pristupila. Tužbeni zahtjevi prelaze sumu od najmanje pet miliona KM bez kamata. Povlačenje tužbi bi za Hidrogradnju značilo povlačenje obaveza namirivanja štete iz nezakonitog štrajka od 22 uposlenika i Sindikata kao organizatora tog štrajka, kojim je potvrđeno da je nanesena šteta firmi od najmanje tri miliona KM, navodi se iz Nadzornog odbora.

Prodaja planinarskog doma “Džemal Bijedić” na Čavljaku ponovo je aktuelizirana. Kako saznajemo, javio se jedan zainteresirani kupac, ali se još ne zna da li će doći do prodaje. Podsjećamo, vrijednost doma na Čavljaku je vještak građevinske struke procijenio na 1.583.000 maraka.

Pročitajte i ovo

Sretan 1.Mart-DAN NEZAVISNOSTI NAŠE DOMOVINE BOSNE I HERCEGOVINE

Svim građanima,koji osjećaju Bosnu i Hercegovinu svojom domovinom a posebno našim hrankovljanima i hrankovkama kao …

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.