Jači i od sudija: Herojska pobjeda košarkaša

U četvrtom kolu grupe B Eurobasketa u Sloveniji, košarkaška reprezentacija BiH je u Jesenicama pobijedila Makedoniju rezultatom 62:54. (16:15, 13:13, 12:17, 21:8). Prvu četvrtinu smo loše otvorili, Makedonci su napravili seriju od 7:0, ali naš tim se  brzo probudio i zaigrao mnogo bolje. Zahvaljujući dobroj odbrani i dobrom šutu, uzvratili smo serijom 10:0, a na isteku prve dionice imali smo prednost 16:15.

I u drugom periodu nastavili smo sa sjajnom odbranom, a u jednom trenutku sredinom druge četvrtine, vodili smo 25:20. Prednost koju su Makedonci uz nekoliko diskutabilnih sudijskih odluka uspjeli anulirati. Ipak, na poluvremnu smo imali prednost 29:28.

Teletović sa 12 koševa i Đedović sa osam su predvodili naš tim, a odličnu defanzivnu rolu je imao i Zack Wright, koji je do isteka prvog poluvremna skupio već osam skokova.

U trećoj četvrtini ofanzivno su se razigrali Pero Antić i Bo McCalebb, koji su potpomognuti katastrofalnim sudijskim odlukama preokrenuli rezultat i na kraju trećeg perioda su vodili 45:41. U trećoj četvrtini isključen je i Aco Petrović, obzirom da mu je dosuđena druga tehnička greška u ovome meču, pa je naš tim u posljednji period ušao bez selektora na klupi.

Naš tim sredinom četvrtog perioda nije iskoristio ti vezana napda za vodstvo i preokret, ali je pet minuta prije kraja meča preko Kikanovića stigao do poravnanja 50:50. Đedović je zatim pogodio trojku i poveli smo 55:52. Nakon uspješno odbranjenog napada i Teletović je pogodio tricu i naš tim je dvije minute prije kraja poveo sa šest poena razlike. Prednost smo sačuvali do kraja za konačnih 62:54 i veliku pobjedu kojom smo još jednom pokazali svu snagu i kvalitet.

Najefikasniji u našim redovima bio je Mirza Teletović sa 22 poena i šest skokova, a Đedović je dodao 20 poena i sedam skokova. MCCalebb sa 19 i Antić sa 17 su bili najbolji kod Makedonaca.

Ovom pobjedom naš tim je ostao u borbi za prolaz dalje, a u zavisnosti od ostalih rezultata, utakmica posljednjeg kola protiv Litvanije će direktno odlučivati o prolazu dalje.

Baraž:Bosna i Hercegovina protiv Irske

Ukrajina će igrati sa Slovenijom, Švedska sa Danskom, a Mađarska sa Norveškom. Prve utakmice baraža …