Bh. pacijenti mogu besplatno liječiti 10 oboljenja u inostranstvu

Sektor zdravstva skoro od okončanja rata u Bosni i Hercegovini suočava se sa određenim problemima kao što su manjak finansijskih sredstava, nedovoljna infrastruktura kao i nedostatak medicinskog osoblja za liječenje određenih teških oboljenja. Ipak, vrlo malo građana u Bosne i Hercegovine je upoznato sa pogodnostima oko plaćanja koje postoje prilikom liječenja bh. državljana u modernim klinikama u inostranstvu.

Zamjenik direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine Nedžad Redžep u razgovoru za Anadolu Agency (AA) istakao je da su, kako je pokazao najnoviji izvještaj ove ustanove, utrošena sredstva u zdravstvu FBiH prošle godine iznosila preko 1,6 milijardi KM napominjući kako su u zdravstvu potrebnija mnogo veća sredstva kako bi se povećao kvalitet usluga.

“Po tom izvještaju ostvareni prihodi su oko milijardu i 600 miliona maraka i veći su za šest posto u odnosu na 2013. godinu. Ako gledamo potrošnju ona iznosi oko milijardu i 650 miliona maraka. Tu su razni vidovi potrošnje u javno-zdravstvenim ustanovama, počevši od primarne zaštite, zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, specijalističke konsultativne zdravstvene zaštite, zdravstvene zaštite u inostranstvu, naknade i bolovanja preko 42 dana, i tu je potrošnja za zdravstvenu zaštitu van obaveznog zdravstvenog osiguranja”, rekao je Redžep.

Istakao je da pacijenti iz BiH imaju pravo na besplatno liječenje deset bolesti na klinikama u inostranstvu napominjući da Zavod snosi sve troškove u takvim slučajevima uključujući i prijevoz i troškove pratioca.

– Ko ima mogućnost liječenja u inostranstvu –

“Zajedno sa Federalnim ministarstvom zdravstva donesen je pravilnik o upučivanju osiguranih lica na liječenje u inostranstvo. To je zaživilo od 1. februara 2014. godine i malo ljudi zna za tu mogućnost koju finansira Federalni zavoda zdravstvenog osiguranja. Navedene su bolesti za koje se pacijenti upučuju na liječenje u inostranstvo. To su oboljenja koja se ne mogu liječiti u Federaciji BiH”, istakao je Redžep.

Naveo je da se u inostranstvo šalju pacijenti sa dijagnozama urođene srčane mane kod djece koja se mogu liječiti operativnim putem, oboljenja iz oblasti dječije onkologije, neurohirurških oboljenja djece i odraslih u određenim slučajevima, tumorima oka kod djece i odraslih, ekstenzivnih opekotina preko 60 posto površine.

“Tu su i oni sa oboljenjima jetre, bubrega, pankreasa, srca, rožnice kod djece i odraslih koja se mogu uspješno liječiti transplatacijom, oboljenja kod odraslih koja zahtjevaju transplataciju koštane srži, elektro-fiziološka ispitivanja kompleksnih aritmija i oboljenja kod djece rijetkih patologija”, istakao je Redžep.

Bosna i Hercegovina ima zaključene ugovore sa nekoliko uglednih zdravstvenih ustanova u inostranstvo gdje se mogu liječiti bh. građani: “Zaključeni su ugovori sa raznim zdravstvenim ustanovama u inostranstvu, svaka u svojoj oblasti ovisno o pogodnosti cijena, i drugih uslova i referenci. Najviše je tih ustanova u Turskoj, Češkoj, Hrvatskoj i u Austriji.

Pročitajte i ovo

Sretan dan državnosti

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.